Současnost

V současné době, poté, co dostal tkalcovský stav svůj nový kabátek a pár nových koleček od pana Zdeňka Kubáka ze Strmilova, stojí stav v části mé prodejny s oblečením (www.cottonlitomerice.cz ). Zde mám ke tkaní prostor i čas, a také se zde, nebo před obchodem na lavičce odehrává veškerá příprava ke tkaní. Tím mám na mysli uskladnění a hlavně trhání materiálu na proužky a pak motání do klubíček nebo na tkalcovskou jehlu.

V pracovní době, nebo po dohodě kdykoli, ráda tkalcovský stav zákazníkům a dalším zájemcům předvedu, řeknu o historii a původu, ukážu, jak se tká a jaké koberečky jsem už utkala. Též tu mám vystaven jeden koberec původní, tak jak jsem ho od babičky dostala. Návštěvníci tudíž mohou posoudit současnou moji tvorbu a tehdejší zpracování materiálu. 

Jako první návštěvníky jsem tu měla žáky ze soukromé základní školy Lingua Universal S.r.o. Mohli si zkusit protáhnout jehlu osnovou a část koberečku utkat. K tomu se jim dostalo poučení o recyklaci materiálu o ruční tvorbě a smyslu doma vyrobených dárků pro radost, o tom, že ne všechny věci jsou vždy za peníze.

V nedávné době se byli s tkaním seznámit malí dobrovolní hasiči z Křešic.

A před prázdninami jsem tu uvítala žáky ze školy Boženy Němcové z  Litoměřic.

 

Zhruba po dvou letech jsem na prvním stavu  zpracovala veškerou osnovu, asi 250m, která byla na osnovním vále navinuta. Při zavádění nové osnovy jsme se pokusily navléknout ji tak, aby i osnovní nitě tvořily pruhy. Tyto vzory naleznete na kobercích, jejichž názvy začínají na písmenko C a Č.

Každou další osnovu se vždy snažím zavést originálně, tu  poslední jsem navlékala v září 2020 a vypadá takto .

 Od listopadu 2015 mám ještě jeden tkalcovský stav, též původem z Oravy. Dle pana Kubáka (jehož zásah a údržba byla opět potřeba), je tento stav ještě starší, než ten můj původní. Pro mě je podstatnou změnou a přínosem to, že je osnovní vál užší, a tak mohu vyrábět i koberce široké 60cm. Těž jsem si nechala navinout silnější osnovní nitě, a tak jsou koberce těžší a hutnější. 

Názvy těchto koberců budou pojmenovávány podle svatých, které začínají písmenkem D.

A protože člověk je tvor tvořivý a stále chce objevovat něco nového, posouvat se a zdokonalovat,tak i já jsem se začala ohlížet po nějakém oživení.  Abych zachovala myšlenku recyklace tkaním, podařilo se mi objevit užasný odpadní materiál, ze kterého jsem začala vyrábět koberce a předložky, které se hodí i do moderních interiérů. Tyto koberce mají jména, která začínjí na písmeno F.

 

 • Co je vlastně tkaní?

  Tkaní je technologický postup výroby textilních látek (tkanin), spočívající v opakovaném provazování (křížení) dvou navzájem kolmých soustav nití(vláken).....

 • Názvosloví

  Bidlen – vertikálně pohyblivý dřevěný rám
  Cajkář – tkadlec vyrábějící na ručním stavu hrubou látku (cajk)
  Člunek – místo, kam vkládáme cívku s natočenou útkovou nití Dostava – počet nití na určitou vzdálenost
  Drastič — počesávač (lnu, bavlny)
  Faktor – nebo také ležák byl zprostředkovatel mezi továrnou a tkalci, od nichž kupoval doma tkané sukno.
  Kanava – plátnová stejnoměrná vazba pro výšivky
  Knap — soukenický tovaryš
  Krampléř – česač vlny
  Mezuláník – tkadlec zanášející bavlněný nebo konopný útek do lněné osnovy (taková látka se nazývala barchet nebo mezulán,
  Osnova – podélná soustava nití rovnoběžná s okrajem tkaniny (také osnovní nitě)
  Osnovní válec (osnovní vratidlo) – navinujeme na něj osnovní nitě, vpravo i vlevo je opatřený kotouči – nejlépe pohyblivými, které zabraňují sklouzávání nití
  Podnožka – dřevěná jednoramenná páka umístěná pod listy
  Prošlup – trojúhelníková mezera, která vzniká při tkaní zdviháním podélné osnovní nitě
  Přástevník — účastník přástek (společné předení lnu)
  Předivo – materiál ke zhotovení příze
  Příze – stáčená nit určená ke tkaní
  Rozpínka – zařízení zabraňující stahování okrajů tkaniny
  Skaná nit – nit zhotovená zkroucením dvou i více nití
  Střída vazby – provázání určitého počtu osnovních a útkových nití opakujících se ve tkanině
  Tkací jehla (vidlice) – namotává se na ni útková nit
  Úhel zákrutu – úhel, který svírá rovina kolmá na směr niti se směrem vláken
  Útek – příčná soustava nití probíhající od jednoho okraje k druhému kraji tkaniny
  Útková vazba -  vazba, v níž převládají útkové vazní body
  Vazba – vzájemné provázání soustavy osnovních a útkových nití
  Vazní body – body, ve kterých dochází ke křížení nití soustav útkové a osnovní
  Vochlíř – ten, kdo valchoval, neboli vyčesával přízi na železném ježku
  Zákrut – směr kroucení příze při předení

 • Proč Cajkářka?

  Dlouho jsem neměla název pro své stránky, točila jsem se na názvech jako například textor, což je tkadlena latinsky, nebo manu-textile, což  zase  latinsky znamená ručně utkáno, nebo appareo, to je v překladu tkalcovský stav, ale pořád to nebylo ono. Tak jsem nakoukla do tkalcovského názvosloví, první slovo bylo bidlen, no tak to taky ne, a pak to přišlo!! Cajkář - tkadlec, vyrábějící na ručním stavu hrubě utkanou látku, takzvaný CAJK. A k CAJKÁŘCE už byl jen krůček, honem se zaregistrovat, aby tak skvělý nápad neměl ještě někdo jiný.

 • proc-nedotkany-pribeh-.jpg

  Proč Nedotkaný příběh?

  Kdykoliv vezmu do ruky materiál, ze kterého se chystám tkát, přemýšlím, odkud asi pochází, komu a k čemu sloužil, kdo a jak ho asi používal, jaký ten člověk byl, jak se k té věci choval, jak příjemný materiál je na omak, jak voní....

  Pak při vlastním tkaní, nebo už při zpracovávání a přípravě toho kousku látky, vdechuji budoucímu koberečku  svůj příběh, myslím na toho, komu je určený. Přeji si, aby se mu líbil, udělal radost a hodil se tam, kam je určen.

  A další příběhy si už můžete dotkat sami. Třeba tím, jakým způsobem se stává součástí vašeho domova, kde má své místo a nebo tím, že na něj ukládáte třeba své oblíbené boty, nebo na něm lehává váš zvířecí milaček, nebo vás jen prostě nestudí bosé nohy na dlažbě v koupelně.... A tak jsme potom všichni součástí, nebo takovou osnovou koberečkového příběhu, a zatkáváme do něho své  jednotlivé nitky, koloběh života věčně nedotkaný.....